18.-19.2. 2023 - Výlet Vranov

První letošní výprava započala sobotním srazem v naší klubovně. Jakmile jsme se všichni sešli, vyrazili jsme směr Ořešín. Na místo jsme se celkově v počtu čtrnácti dětí přepravili autobusem. Po cestě do Útěchova jsme potkali masopustní průvod. Ačkoli byla cesta blátivá, hřálo nám sluníčko do zad. Ve Vranově jsme se zastavili na svačinu a fotku u kostela Narození Panny Marie. Později, když jsme se dostali na vyhlídku Nekonečno, se nám na něj naskytl pohled i z dálky. Následnou trasu do Lelekovic jsme si zkrátili pomocí her. Zde jsme počkali na autobus, který nás odvezl zpátky do Řečkovic, kde na nás čekal teplý pozdní oběd. Podávala se francouzská polévka a bramborový guláš. Následoval odpočinek, po kterém děti vyšetřovaly pod vedením kapitána Lipánka vraždu. Případ byl uzavřen usvědčením vraha, kterým byla Nikoule Nekonečná. Čas před večeří jsme si zkrátili uměleckou pantomimou, tedy hrou kombinující pantomimu, kreslení a mluvení. K večeři si děti daly tortilly plněné kuřecím masem a tzatziki. Posléze jsme navázali slovní hrou na procvičení mozkových buněk. Ještě před spaním jsme dětem promítli táborový film.

Nedělní ráno jsme se posilnili bábovkou a chlebem s medem a kolem desáté hodiny jsme vyrazili na výstavu Harryho Pottera do Letohrádku Mitrovských. Tam na děti čekal vědomostní kvíz, za jehož vyplnění dostaly odměnu. Po návratu jsme si dali gulášovou polévku a bramborové gnocchi se sýrovou omáčkou, kuřecím masem a thajskou bazalkou. Jakmile jsme vytrávili, zahráli jsme si rychlou vybíjenou, načež jsme se s dětmi museli rozloučit.

4.-6.11.2022 - Výlet na Mostiště

Víkendovou výpravu jsme započali pátečním přesunem na místo určení. I přes nepřízeň počasí nás do Martinic vyjelo vlakem celkem jedenáct. Po následném tříkilometrovém přesunu jsme se dostali na chalupu v Mostišti. Večer jsme pak stihli zahrát i nějaké hry.

V sobotu jsme se po vydatné snídani vydali na dopolední procházku k místní vodní nádrži. Cestu jsme si zpříjemnili hrou na hvězdy a bodyguardy. Na oběd se podávala dýňová polévka a penne se špenátovou omáčkou a nivou. Odpoledne jsme si pak na chvilku zahráli na kutily. Vyrobili jsme dva hotely pro broučky a budku s krmítkem pro ptáčky. K večeři jsme si pak naplnili břicha domácími hamburgery. Po krátké pauze na vytrávení si děti zahrály na schovku a před spaním ještě AZ kvíz junior.

Po pudinkové nedělní snídani jsme hotely vybavili přírodním materiálem, který jsme nasbírali na sobotní procházce. Jeden z nich bude sloužit broučkům u klubovny. Dopoledne jsme na hřišti dali ještě pár kol vybíjené. Před obědem zbývalo už jenom po sobě chalupu uklidit. Jakmile jsme dojedli kuře na kari a trochu vydechli, vydali jsme se zpět na nádraží a stejnou cestou zase vlakem domů.

Děkujeme všem za krásně strávený víkend

14. - 16. 10. 2022 - Výlet do Boskovic

V pátek jsme se sešli na nádraží v Králově poli a vydali jsme se do Boskovic. Zabydleli jsme se v klubovně PS Boskovice, paní byla moc milá a rovnou nás pozvala na nadcházející turnaj ve vybíjené.

Večer jsme se po večeři sešli kolem stolu a zahráli si např. oblíbené městečko Palermo.

V sobotu nám moc nepřálo počasí. Vzali jsme tedy do rukou uzlovačky a po rychlém opáčku jsme začali soutěžit v uzlovací štafetě, soutěžili jsme i na jednotlivce. Zde je nutno vyzdvyhnout Natku, Viky a Aničku H., které se ukázaly jako nejlepší z nejlepších. Kvůli plánovanému nedělnímu výletu na hrad jsme si také zopakovali práci s buzolou.

Po obědě jsme se vydali směr Westernové městečko, bohužel jsme se ale kvůli opravám nedostali dovnitř. Jelikož jsme tento výlet uskutečnili i za pomoci dotace Výlety do přírody - úklid přírody a díky materiální podpoře od Českého svazu ochránců přírody - Uklidíme svět, tak jsme se, vybaveni pytli, snažili po cestě ulehčit přírodě od odpadků. Brouzdaním lesem jsme dorazili až na hráz kde jsme si užili krásný rozhled.

Během nedělního rána jsme našli instrukce k expedici na hrad. Děti rozděleny do menších skupin vybaveny buzolami se vydaly po stopách těchto instrukcí až na hrad.

Po cestě zpět jsme opět vybaveni pytli a rukavicemi čistili přírodu a přes Boskovické náměstí jsme se vrátili zpět do klubovny.

Naobědvali jsme se a po pár venkovních hrách jsme se vydali na autobusové nádraží vstříc našim domovům.

Děkujeme všem dětem, rodičům a vedoucím za hezký víkend.

 

28.3. 2009 - Výlet z Útěchova do Bílovic nad Svitavou

V sobotu 28.3.2009 jsme se ve složení 4 děti,3 dospělí a 2 psi vydali na první jarní pěší výlet - tentokrát z Útěchova do Bílovic nad Svitavou. Nízký počet účastníků byl bohužel ovlivněn pátečním vydatným deštěm. Každý kdo šel, ale neprohloupil. V sobotu bylo překrásné jarní počasí a my jsme si ho i se spoustou jiných brňanů skvěle užili procházkou po příjemné lesní cestě. Trasa byla dlouhá cca 7km, takže ji v pohodě zvládli i ti nejmenší. Na konci cesty nás v Bílovicích čekal zmrzlinový pohár nebo palačinky. A pak už jenom krátká cesta vlakem zpátky do Brna. Podle reakcí všech zúčastněných se výlet vydařil a tak už se těšíme na další

Ifča

26.4. 2008 - Výlet do okolí Veverské Bítýšky

Přestože proti tomuto výletu zabojovaly všechny možné i nemožné síly, musím hned ze začátku zkonstatovat, že se nám nakonec vydařil. Původně plánovaný víkendový výlet se nekonal, protože bylo málo zájemců, takže jsem se rozhodla, že si to vynahradíme aspoň výletem jednodenním. Naplánovala jsem nám výlet po okolí Veverské Bítýšky, protože to tam docela dobře znám, je tam pěkně a vím, kde se tam dají opéct špekáčky bez toho, abychom něco podpálili nebo někdo nadával. Sraz byl v 9:30 na nádraží v Kr. Poli, protože bez cesty vlakem to není ten správný výlet :) Bohužel Kubíkovi si nepřečetli instrukce pořádně, takže na nás čekali v nádraží v Řečkovicícha a jak naschvál jsem byla bez mobilu, který jsem vytrousila z kapsy předchozí večer. Nakonec i Kubíkovi po Ifčiné navigaci dorazili na správné nádraží a my mohli v sestavě Honzík, Nelinka, Eliška, Lucka, klan Dundových – Mareček, Jirka a taťka Jirka, Šári a pes Sára vyrazit. Vlak, na který nám navazoval autobus, měl sice devět minut zpoždění, ale autobus naštěstí počkal, takže to jsem taky zvládli. Z Bítýšky jsme vyrazili na „Šárku“, kde byla v plánu kofola, ledňák a chvilku oraz. Bohužel jsme na „Šárce“ zjistili, že oblíbená hospůdka je zavřená (asi ještě nezačala sezona:( ) Naštěstí jsme měli svačiny a tak aspoň malé občerstvení proběhlo. Dál jsme pokračovali k vytyčenému cílu „špekáčky“. Přestože jsem tuto cestu šla v minulosti mockrát, podařilo se mi někde sejít z cesty, takže výlet dostal trošku jiný ráz. Chvíli jsme si hráli na kamzíky a horolezce, ale nakonec jsme se dostali zase na cestu pro lidi. Bohužel v tu chvíli bylo jasné, že ze špekáčků nic nebude a to ani ne proto, že jsme lehce zakufrovali, ale hlavně protože začalo pršet :( Když dodám, že jsem cestou zjistila, že na hodinkách, podle kterých jsem se celou dobu řídila a říkala si, jak krásně šlapeme a stíháme, jsem měla zimní čas, takže jsem byla o hodinu dozadu, je jasné, že mi ten výlet někdo nepřál :) Cestou zpět do Bítýšky na autobus jsme zmokli durch a nepomohli ani pláštěnky, kterými byli všichni vybaveni, protože na boty prostě nefungují. S naprosto unavenou partou vodníků jsme se v Bítýšce stavili u hospody, kde si děcka koupili aspoň tyčky a už jsem naskakovali do busu do Brna. Měla jsem trochu strach, že nás pan řidič vyhodí, protože jsem špinaví a mokří, ale byl hodný a vzal nás.Vyčerpání účastníků bylo zřejmé. Někteří si v tramvaji do Řečkovic stihli i zdřímnout. Děkuji všem, kteří se mnou statečně absolvovali tento výlet a těším se na setkání na dalším, méně akčním :)))

Šári*

6. 4 .2008 – Brigáda v Zamilovaném hájku

V neděli 6.4.2008 jsme v 9.00 stáli u bývalé Delvity na srazu dobrovolníků z našeho oddílu a oddílu 10. PTO SEVERKA. Brigáda je organizovaná ve spolupráci s ÚMČ Řečkovice, který zajistil pytle a odvoz. I když se nás bohužel z našeho oddílu sešlo jenom 5 - kromě Nely a Honzy i já, Šári a Pet, i tak jsme svojí přítomností k úklidu určitě hodně přispěli. Hanča ze Severky nám přidělila trasu - kolem fotbalového hřiště k nádraží, kolem Lachemy ke Skalce a potom zadem opět kolem Lachemy a přes les přímo na zadní hřiště v Zamilovaném hájku. Počasí nám přálo a tak jsme se vydali na cestu. Nepořádek kolem trati nás moc nepřekvapil, ale to, co jsme objevili společně se Severkou na Skalce nás myslím zarazilo všechny. Hromady starých hader a oblečení, které tam zřejmě ležely celou zimu byly dost odporné. I přes tuto nepříjemnost - nebo právě proto - měla akce svůj smysl a my po cestě zpátky domů míjeli hromady plných nasbíraných pytlů. A protože, jak znělo heslo - Bez práce nejsou koláče - po hromadné fotce jsme všichni dostali slíbené koláče a pak už jsme se pomalu vraceli domů užít si zbytek neděle. Ještě jednou DÍKY všem zúčastněným!

Ifča

14.-16.3.2008 – Outdoor +15

Konečně se nám podařilo udělat víkend jenom pro "mlaďochy" a podle většiny reakcí zúčastněných se nám i povedl. Sraz byl v pátek večer v klubovně, kde měli zúčastnění pouze pár kusých informací, co a jak dělat, aby se dostali na místo určení. Když našli a vyluštili indicie, vyrazili přes řečkovicko-soběšický kopec. Docela nás překvapili rychlostí, byli tam skoro dřív než já se Šáry autem:-) Po našich velkých obavách ohledně ubytování nám při příjezdu zůstaly pusy dokořán. Tak krásné ubytování jsme nikdy neměli. Bydleli jsme v domku u Jezírka-patří Mendlově univerzitě a je celývěnovaný přírodě a ekologii. Jak budova tak okolí byly prostě skvělé!! Hned večer jsme začali s hrami a sobota v tom od rána pokračovala. Některé hry byly na pobavení,jiné na zamyšlení,strategii, zkoušku odvahy.... Večer byli všichni tak unavení, že jenom polehávali a povídali si. Ač nerada musím ale přiznat, že největší úspěch nesklidila žádná naše hra, ale místní umělé "mraveniště". Po tom, co jsem si dodala odvahy a vlezl do něj i já, jsem pochopila tu úžasnou radost všech, kteří mraveništěm prolízali. Snad Mac dodrží slovo a nějaké mraveniště vyrobí v klubovně:-)

Ifča

9.2.2008 – Anthropos Brno

Tak máme za sebou další jednodenní výlet po brněnských muzeích - tentokrát jsme se vydali Zpátky do pravěku. Dětí přišel plný oddílový počet a ještě nějaké navíc a počasí nám také přálo, takže jsme něco po desáté hodině vyrazili MHD do Pisárek. Díky MHD jsme měli po půlhodině cesty první bojovku-tramvaj nejezdí kolem výstaviště a tak jsme si objeli střed města - z hlavního nádraží až na Českou:), ale nakonec jsme se do Anrophosu přece jenom dostali. Antrophos nás překvapil svým novým vzhledem - jak z venku tak ze vnitř. Je vidět, že prošel celkovou rekonstrukcí a stojí zato honavštívit. Expozice je stále zajímavá, ale pro tak malé děti jako máme v oddíle my byly přecejenom nejzajímavější mamut a ukázky pravěkých obydlí. Pro odborné texty přece jenom ještě nemají porozumění:) Po prohlídce jsme se vydali vykoupit všechny možné přívěšky a sladkosti, co měla paní v občerstvení a potom jsme se vydali do antrophoského parku. Bylo krásné počasí a tak jsme si ho prošli křížem krážem. Ve tři už nás čekali rodiče na konečné v Řečkovicích, kde jsme se všichni uťapkaní a plní dalších zajímavých zážitků rozešli domů.

Ifča

10.11. 2007 – Technické muzeum v Brně

Náš první výlet v novém školním roce jsme tentokrát uskutečnili přímo v Brně - zašli jsme se trošku vzdělat do Technického muzea. Účast byla na to strašné počasí a spoustu nemocných dobrá a rozhodně převládala mužská část:-) Ze 13 lidí jsme byly 3 holky. A co se týká věku, tak dvě děti chodí ještě do školky a dvě teprve do první třídy. Tramvají jsme jeli z Řečkovic k Zágrebu a odtud pěkně pěšky na konečnou 12. V muzeu nás přivítala hodná paní pokladní a pak už jsem šli hltat vědomosti a zajímavosti. Nejprve jsme si jenom prohlíželi exponáty, ale pak jsme se dostali do oddělení s přístroji pro slabozraké a hodný pán nám udělal přednášku o všech důležitých předmětech, bez kterých by to slepci měli na světě daleko těžší. Potom jsme se přesunuli do herny, kde jsme si mohli vyzkoušet spoustu fyzikálních jevů a zákonů. Tady se určitě líbilo každému. Herna byla plná dětí i dospělých:-) Nakonec nás rozhlasem nalákali na výklad a názorné ukázky o parních strojích a pak už jsme se stihli jenom nasvačit a mazali jsme domů. Vzhledem k opravdu škarému počasí jsme vzdali jít cestou zpátky pěšky přes Medlánecké kopce, takže tenhle výlet nás čeká někdy jindy:-) I přes možná náročnost výstavy, byli spokojení jak velcí, tak malí - strávili jsme v technickém muzeu 2,5 hodiny:-)

 

14.4. 2007 – Vranov u Brna

Tentokrát jsme podnikli pouze jednodenní výlet, ale zato s účastí jedné z našich maminek. Sraz byl v Krpoli na nádraží a odtud nás autobus zavezl až do Vranova. Ve Vranově jsme se šli nejprve podívat na místní vyhlášený kostel, ale zrovna tam byla svatba, takže jsem koukali spíš z venku. No, a potom jsme šlapali krásnou cestou až na Babí lom. Bylo nádherné počasí - svítilo sluníčko a bylo spíš jako v létě,než na jaře. Poslední část cesty k rozhledně na Babím lomu byla pro všechny vzrušující- cca 1,5km cesty přes skály. A na rozhledně nás pak čekala odměna - nádherný rozhled a pohled na Brno a okolí. Cestou zpátky jsme se stavili na limonádu a zmrzlinu v Lelekovicích a pak už jsme kolem rybníků na Mokré Hoře došli až do Řečkovic.

 

16.-18.3. 2007 Sloup u Moravského krasu

Cesta do Sloupu je trošku náročnější – málo spojů, ale přesto jsme se v pořádku dopravili až na místo určení – základní škole ve Sloupu. Při ubytování nastaly drobné komplikace - školník se nedomluvil se zástupkyní ředitele a tak nás málem neměl kde ubytovat. Po „rozumné domluvě“ s Ifčou bylo ale vše vyřešeno. Pro všechny bylo ubytování úžasné – spali jsme ve třídě. Děti si mohli školní třídu užít i jinak, než učením a my starší jsme nostalgicky vzpomínali na zlaté časy. Naproti třídě byla cvičná kuchyně, takže zázemí bylo opravdu skvělé. Horší to ale bylo s počasím. Bylo poměrně chladno a tak jsme si „skočili“ ohřát se do jeskyní Sloupsko-Šošůvských. Pokud to šlo, byli jsme pak i nadále venku – prolézali jsme okolní minijeskyňky, ale zima nás zahnala zpátky do školy a tak tradiční opékání špekáčků nahradil plynové sporák a pánvička. I přes opravdu škaredé počasí se výlet povedl a my se v neděli všichni zdraví a plní zážitků vrátili domů.

 

6.-8.10. 2006 Broumov

První výlet v novém školním roce. Kromě dětí z oddílu se ho tradičně zúčastnily i děti, které s námi jezdí jenom na tábor. Do Broumova jsme se dostali autobusem a pak jsme šli cca 15 minut pěšky. Ubytování je lese v prostorách letního tábora. K dispozici jsme měli dvě budovy - jednu na spaní a druhou na vaření, jídlo a hraní her. Vzhledem k hezkému počasí jsme ale byli celou sobotu venku - hráli jsme hry a k obědu jsme si rozdělali oheň na opékání špekáčků. V neděli jsme si dopoledne ještě hráli,pak jsme uklidili a po obědě jsme odjeli domů.

 

2.4.2006 Rapotice - Kralice

Konečně jsme letos poprvé vyrazili někam do přírody. Jeli jsme do Kralic nad Oslavou, podívat se na památník kralické bible a pak pěšky přes les do Rapotic. Kromě muzea nám hodná paní "prováděčka" ukázala i kralickou tvrz a místní kostel. Z Kralic vedla naše cesta k Olšinskému mlýnu, kde jsme si upekli první letošní špekáčky a pak jsme se brodili cestou-necestou, polem-nepolem směr Rapotice. V lese jsme pak měli ještě hodinku čas, a ten jsme věnovali hraní her. Asi největší úspěch po "schovce" měly "škatule, škatule, hejbejte se". Což je zdokumentováno Peťovou kamerou:-) Vzhledem k opravdu pěknému počasí (pršelo jenom chvilinku) přijeli domů všichni s úsměvem a červenými tvářemi:-)

Ifča