28.3. 2009 - Výlet z Útěchova do Bílovic nad Svitavou
V sobotu 28.3.2009 jsme se ve složení 4 děti,3 dospělí a 2 psi vydali na první jarní pěší výlet - tentokrát z Útěchova do Bílovic nad Svitavou. Nízký počet účastníků byl bohužel ovlivněn pátečním vydatným deštěm. Každý kdo šel, ale neprohloupil. V sobotu bylo překrásné jarní počasí a my jsme si ho i se spoustou jiných brňanů skvěle užili procházkou po příjemné lesní cestě. Trasa byla dlouhá cca 7km, takže ji v pohodě zvládli i ti nejmenší. Na konci cesty nás v Bílovicích čekal zmrzlinový pohár nebo palačinky. A pak už jenom krátká cesta vlakem zpátky do Brna. Podle reakcí všech zúčastněných se výlet vydařil a tak už se těšíme na další 
Ifča 

26.4. 2008 - Výlet do okolí Veverské Bítýšky
Přestože proti tomuto výletu zabojovaly všechny možné i nemožné síly, musím hned 
ze začátku zkonstatovat, že se nám nakonec vydařil. Původně plánovaný víkendový výlet se nekonal, protože bylo málo zájemců, takže jsem se rozhodla, že si to vynahradíme aspoň výletem jednodenním. Naplánovala jsem nám výlet po okolí Veverské Bítýšky, protože to tam docela dobře znám, je tam pěkně a vím, kde se tam dají opéct špekáčky bez toho, abychom něco podpálili nebo někdo nadával. Sraz byl v 9:30 na nádraží v Kr. Poli, protože bez cesty vlakem to není ten správný výlet :) Bohužel Kubíkovi si nepřečetli instrukce pořádně, takže na nás čekali v nádraží v Řečkovicícha a jak naschvál jsem byla bez mobilu, který jsem vytrousila z kapsy předchozí večer. Nakonec i Kubíkovi po Ifčiné navigaci dorazili na správné nádraží a my mohli v sestavě Honzík, Nelinka, Eliška, Lucka, klan Dundových – Mareček, Jirka a taťka Jirka, Šári a pes Sára vyrazit. Vlak, na který nám navazoval autobus, měl sice devět minut zpoždění, ale autobus naštěstí počkal, takže to jsem taky zvládli. Z Bítýšky jsme vyrazili na „Šárku“, kde byla v plánu kofola, ledňák a chvilku oraz. Bohužel jsme na „Šárce“ zjistili, že oblíbená hospůdka je zavřená (asi ještě nezačala sezona:( ) Naštěstí jsme měli svačiny a tak aspoň malé občerstvení proběhlo. Dál jsme pokračovali k vytyčenému cílu „špekáčky“. Přestože jsem tuto cestu šla v minulosti mockrát, podařilo se mi někde sejít z cesty, takže výlet dostal trošku jiný ráz. Chvíli jsme si hráli na kamzíky a horolezce, ale nakonec jsme se dostali zase na cestu pro lidi. Bohužel v tu chvíli bylo jasné, že ze špekáčků nic nebude a to ani ne proto, že jsme lehce zakufrovali, ale hlavně protože začalo pršet :( Když dodám, že jsem cestou zjistila, že na hodinkách, podle kterých jsem se celou dobu řídila a říkala si, jak krásně šlapeme a stíháme, jsem měla zimní čas, takže jsem byla o hodinu dozadu, je jasné, že mi ten výlet někdo nepřál :) Cestou zpět do Bítýšky na autobus jsme zmokli durch a nepomohli ani pláštěnky, kterými byli všichni vybaveni, protože na boty prostě nefungují. S naprosto unavenou partou vodníků jsme se v Bítýšce stavili u hospody, kde si děcka koupili aspoň tyčky a už jsem naskakovali do busu do Brna. Měla jsem trochu strach, že nás pan řidič vyhodí, protože jsem špinaví a mokří, ale byl hodný a vzal nás.Vyčerpání účastníků bylo zřejmé. Někteří si v tramvaji do Řečkovic stihli i zdřímnout. Děkuji všem, kteří se mnou statečně absolvovali tento výlet a těším se na setkání na dalším, méně akčním :))) 

Šári*

6. 4 .2008 – Brigáda v Zamilovaném hájku
V neděli 6.4.2008 jsme v 9.00 stáli u bývalé Delvity na srazu dobrovolníků z našeho oddílu a oddílu 
10. PTO SEVERKA. Brigáda je organizovaná ve spolupráci s ÚMČ Řečkovice, který zajistil pytle a odvoz. I když se nás bohužel z našeho oddílu sešlo jenom 5 - kromě Nely a Honzy i já, Šári a Pet, i tak jsme svojí přítomností k úklidu určitě hodně přispěli. Hanča ze Severky nám přidělila trasu - kolem fotbalového hřiště k nádraží, kolem Lachemy ke Skalce a potom zadem opět kolem Lachemy a přes les přímo na zadní hřiště v Zamilovaném hájku. Počasí nám přálo a tak jsme se vydali na cestu. Nepořádek kolem trati nás moc nepřekvapil, ale to, co jsme objevili společně se Severkou na Skalce nás myslím zarazilo všechny. Hromady starých hader a oblečení, které tam zřejmě ležely celou zimu byly dost odporné. I přes tuto nepříjemnost - nebo právě proto - měla akce svůj smysl a my po cestě zpátky domů míjeli hromady plných nasbíraných pytlů. A protože, jak znělo heslo - Bez práce nejsou koláče - po hromadné fotce jsme všichni dostali slíbené koláče a pak už jsme se pomalu vraceli domů užít si zbytek neděle. Ještě jednou DÍKY všem zúčastněným! 

Ifča

14.-16.3.2008 – Outdoor +15
Konečně se nám podařilo udělat víkend jenom pro "mlaďochy" a podle většiny reakcí zúčastněných 
se nám i povedl. Sraz byl v pátek večer v klubovně, kde měli zúčastnění pouze pár kusých informací, co a jak dělat, aby se dostali na místo určení. Když našli a vyluštili indicie, vyrazili přes řečkovicko-soběšický kopec. Docela nás překvapili rychlostí, byli tam skoro dřív než já se Šáry autem:-) Po našich velkých obavách ohledně ubytování nám při příjezdu zůstaly pusy dokořán. Tak krásné ubytování jsme nikdy neměli. Bydleli jsme v domku u Jezírka-patří Mendlově univerzitě a je celývěnovaný přírodě a ekologii. Jak budova tak okolí byly prostě skvělé!! Hned večer jsme začali s hrami a sobota v tom od rána pokračovala. Některé hry byly na pobavení,jiné na zamyšlení,strategii, zkoušku odvahy.... Večer byli všichni tak unavení, že jenom polehávali a povídali si. Ač nerada musím ale přiznat, že největší úspěch nesklidila žádná naše hra, ale místní umělé "mraveniště". Po tom, co jsem si dodala odvahy a vlezl do něj i já, jsem pochopila tu úžasnou radost všech, kteří mraveništěm prolízali. Snad Mac dodrží slovo a nějaké mraveniště vyrobí v klubovně:-) 

Ifča

9.2.2008 – Anthropos Brno
Tak máme za sebou další jednodenní výlet po brněnských muzeích - tentokrát jsme se vydali 
Zpátky do pravěku. Dětí přišel plný oddílový počet a ještě nějaké navíc a počasí nám také přálo, takže jsme něco po desáté hodině vyrazili MHD do Pisárek. Díky MHD jsme měli po půlhodině cesty první bojovku-tramvaj nejezdí kolem výstaviště a tak jsme si objeli střed města - z hlavního nádraží až na Českou:), ale nakonec jsme se do Anrophosu přece jenom dostali. Antrophos nás překvapil svým novým vzhledem - jak z venku tak ze vnitř. Je vidět, že prošel celkovou rekonstrukcí a stojí zato honavštívit. Expozice je stále zajímavá, ale pro tak malé děti jako máme v oddíle my byly přecejenom nejzajímavější mamut a ukázky pravěkých obydlí. Pro odborné texty přece jenom ještě nemají porozumění:) Po prohlídce jsme se vydali vykoupit všechny možné přívěšky a sladkosti, co měla paní v občerstvení a potom jsme se vydali do antrophoského parku. Bylo krásné počasí a tak jsme si ho prošli křížem krážem. Ve tři už nás čekali rodiče na konečné v Řečkovicích, kde jsme se všichni uťapkaní a plní dalších zajímavých zážitků rozešli domů. 

Ifča

 10.11. 2007 – Technické muzeum v Brně
Náš první výlet v novém školním roce jsme tentokrát uskutečnili přímo v Brně - zašli jsme 
se trošku vzdělat do Technického muzea. Účast byla na to strašné počasí a spoustu nemocných dobrá a rozhodně převládala mužská část:-) Ze 13 lidí jsme byly 3 holky. A co se týká věku, tak dvě děti chodí ještě do školky a dvě teprve do první třídy. Tramvají jsme jeli z Řečkovic k Zágrebu a odtud pěkně pěšky na konečnou 12. V muzeu nás přivítala hodná paní pokladní a pak už jsem šli hltat vědomosti a zajímavosti. Nejprve jsme si jenom prohlíželi exponáty, ale pak jsme se dostali do oddělení s přístroji pro slabozraké a hodný pán nám udělal přednášku o všech důležitých předmětech, bez kterých by to slepci měli na světě daleko těžší. Potom jsme se přesunuli do herny, kde jsme si mohli vyzkoušet spoustu fyzikálních jevů a zákonů. Tady se určitě líbilo každému. Herna byla plná dětí i dospělých:-) Nakonec nás rozhlasem nalákali na výklad a názorné ukázky o parních strojích a pak už jsme se stihli jenom nasvačit a mazali jsme domů. Vzhledem k opravdu škarému počasí jsme vzdali jít cestou zpátky pěšky přes Medlánecké kopce, takže tenhle výlet nás čeká někdy jindy:-) I přes možná náročnost výstavy, byli spokojení jak velcí, tak malí - strávili jsme v technickém muzeu 2,5 hodiny:-)

14.4. 2007 – Vranov u Brna
Tentokrát jsme podnikli pouze jednodenní výlet, ale zato s účastí jedné z našich maminek. Sraz 
byl v Krpoli na nádraží a odtud nás autobus zavezl až do Vranova. Ve Vranově jsme se šli nejprve podívat na místní vyhlášený kostel, ale zrovna tam byla svatba, takže jsem koukali spíš z venku. No, a potom jsme šlapali krásnou cestou až na Babí lom. Bylo nádherné počasí - svítilo sluníčko a bylo spíš jako v létě,než na jaře. Poslední část cesty k rozhledně na Babím lomu byla pro všechny vzrušující- cca 1,5km cesty přes skály. A na rozhledně nás pak čekala odměna - nádherný rozhled a pohled na Brno a okolí. Cestou zpátky jsme se stavili na limonádu a zmrzlinu v Lelekovicích a pak už jsme kolem rybníků na Mokré Hoře došli až do Řečkovic.

16.-18.3. 2007 Sloup u Moravského krasu
Cesta do Sloupu je trošku náročnější – málo spojů, ale přesto jsme se v pořádku dopravili až 
na místo určení – základní škole ve Sloupu. Při ubytování nastaly drobné komplikace - školník se nedomluvil se zástupkyní ředitele a tak nás málem neměl kde ubytovat. Po „rozumné domluvě“ s Ifčou bylo ale vše vyřešeno. Pro všechny bylo ubytování úžasné – spali jsme ve třídě. Děti si mohli školní třídu užít i jinak, než učením a my starší jsme nostalgicky vzpomínali na zlaté časy. Naproti třídě byla cvičná kuchyně, takže zázemí bylo opravdu skvělé. Horší to ale bylo s počasím. Bylo poměrně chladno a tak jsme si „skočili“ ohřát se do jeskyní Sloupsko-Šošůvských. Pokud to šlo, byli jsme pak i nadále venku – prolézali jsme okolní minijeskyňky, ale zima nás zahnala zpátky do školy a tak tradiční opékání špekáčků nahradil plynové sporák a pánvička. I přes opravdu škaredé počasí se výlet povedl a my se v neděli všichni zdraví a plní zážitků vrátili domů.

             

6.-8.10. 2006 Broumov
První výlet v novém školním roce. Kromě dětí z oddílu se ho tradičně zúčastnily i děti, které s námi 
jezdí jenom na tábor. Do Broumova jsme se dostali autobusem a pak jsme šli cca 15 minut pěšky. Ubytování je lese v prostorách letního tábora. K dispozici jsme měli dvě budovy - jednu na spaní a druhou na vaření, jídlo a hraní her. Vzhledem k hezkému počasí jsme ale byli celou sobotu venku - hráli jsme hry a k obědu jsme si rozdělali oheň na opékání špekáčků. V neděli jsme si dopoledne ještě hráli,pak jsme uklidili a po obědě jsme odjeli domů.

2.4.2006 Rapotice - Kralice 
Konečně jsme letos poprvé vyrazili někam do přírody. Jeli jsme do Kralic nad Oslavou, podívat se 
na památník kralické bible a pak pěšky přes les do Rapotic. Kromě muzea nám hodná paní "prováděčka" ukázala i kralickou tvrz a místní kostel. Z Kralic vedla naše cesta k Olšinskému mlýnu, kde jsme si upekli první letošní špekáčky a pak jsme se brodili cestou-necestou, polem-nepolem směr Rapotice. V lese jsme pak měli ještě hodinku čas, a ten jsme věnovali hraní her. Asi největší úspěch po "schovce" měly "škatule, škatule, hejbejte se". Což je zdokumentováno Peťovou kamerou:-) Vzhledem k opravdu pěknému počasí (pršelo jenom chvilinku) přijeli domů všichni s úsměvem a červenými tvářemi:-) 

Ifča

 

 

Kontaktujte nás